Patates Salatası Kaç Kalori?
15 Mayıs 2024

Patates Salatası Kaç Kalori?

Patates Salatası Kaç Kalori, Mutfakların baş köşesinde yer alan patatesin besleyici maddelerinin çoğunluğunun, kabuğunun hemen altında ya da yakınında olduğu, bu sebeple patatesin, kül ya da buharda pişirildikten sonra soyulması gerekiyor. Aynı patatesi yağda kızartarak veya fastfood bir yemek mekânında hamburgerin yanında gelen patates kızartmasının kalori miktarı, iki katı artarak 166 kalori olur ve ek olarak da 5 gram alınmış olur. Bu yüzden patatesi mutlaka salata veya soğanla yenilmesi gerekir. İfade eden uzmanlar, patates, yağda kızarmış olarak yenmezse kilo aldırmadığını, diyet yapanlar ve şeker hastaları için iyi bir gıda olduğunu bildiriyor. Şeker hastaları, ekmek yerine bol patates yiyebileceğini söyleyen uzmanlar, ancak potasyumun zayi olmaması için, patateslerin külde ya da çift tabanlı tencerede pişirilmesi gerektiğini kaydetmişlerdir. Patatesin yaklaşık %20'si karbonhidrat ve kalori değeri oldukça düşük. Bol B vitaminleri, C vitamini, protein, kalsiyum, demir ve fazla miktarda potasyum içeriyor. Orta boy bir patates, günlük C vitamini miktarının 1/3'ünü temin ediyor. Sindirimi kolaylaştırıyor. Bağırsakları, böbrekleri ve kanı temizliyor, kabızlığı önlüyor. Kansere karşı koruyor ve yorgunluğa karşı birebir. Orta boy haşlanmış bir patates yaklaşık olarak 70 kaloridir. Bu boyda bir patates bile sizi tok tutmaya yetecek bir besin değerine sahiptir. Fakat bu miktar az ise yanına ek olarak bol limonlu yeşil bir salata tercih edilebilir. Patates tüketirken aşırı tuz ve yağ kullanmamaya, kızartmaktan ziyade suda haşlama olarak tüketin. Patates yemekten korkmayın, tek başına bir patatesin hiçbir zararı yoktur.

Kabuğuyla haşlanmış 100 gr patatesin içerdiği besin değeri; 93 kalori, 2,6 protein, 21,2 gr karbonhidrat, 0 kolesterol, 0,1 gr yağ, 0,6 gr lif, 65 mgr, fosfor, 9 mgr, kalsiyum, 0,7 mgr demir, 4 mgr sodyum, 503 mgr potasyum, 23 mgr magnezyum, eser miktarda A vitamini, 0,1 mgr. B1 vitamini, 0,04 mgr. B2 vitamini ve 20 mgr. C vitamini.

Patates Salatası Kalori Değerleri Şöyledir; Kalori, 200 kcal, protein, 5 gram, karbonhidrat, 30 gram, yağ, 7 gram.

Sağlıklı düşük kalorili, diyet kontrolünü bozmayacak, kilo aldırmayacak patates salatası;

Patates Salatası İçin Malzemeleri
  • 1 yemek kaşığı kuru fesleğen
  • 8 adet orta boy taze patates
  • 2 yemek kaşığı sirke
  • 2 tatlı kaşığı tuz
  • 2 yemek kaşığı limon suyu
  • 1 tatlı kaşığı karabiber
  • 2 yeşil soğan
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
Patates Salatası Nasıl Yapılır?

Patatesler ilk önce iyice yıkanır ve temizlenir. Büyük bir tencerede yumuşak kıvama gelinceye kadar haşlanır. Bir süre buharda soğumaya bırakılır. Haşlanan patatesler, küp, küp, doğranacak şekilde kesilir. Soğan ince ince dilimlenir. Fesleğen, bıçak yardımı ile kıyılır. Diğer malzeme geniş bir kâsede koyulup, iyice karıştırılır. Daha sonra 1 saat buzdolabında bekletilerek soğuk servis yapılır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

3 Renkli Patates Salatası

3 Renkli Patates Salatası

Haber Bülteni