Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Patates salatası; özellikle ev hanımları tarafından sürekli yapılan, en meşhur salata tariflerinden biridir. Bu kadar çok tercih edilmesinin temel sebepleri olarak; malzemelerinin çok kolay bulunur cinsten ve ucuz olması, ayrıca tarifin çok kısa ve çok kolay olması gösterilebilir. Bunların yanı sıra; patates salatası üzerine verilen emeğe oranla çok lezzetli bir tattır. Yazının devamında da özellikle ilk kez hazırlayacak olanlar için patates salatası tarifinin adım adım hazırlanışı ve patates salatası için gerekli malzemeler yazılmıştır.

Patates salatası için gerekli malzemeler
 • 4 adet patates
 • 1 adet soğan
 • 1 tutam pul biber
 • Yarım demet maydanoz
 • 3 dal yeşil soğan
 • 1 limon suyu
 • Bir tutam tuz
 • Yeterli miktarda zeytinyağı
 • 2-3 adet domates
NOT: Verilen malzeme miktarları 3-5 cıvarında kişiye servis yapılmak üzere standart olarak verilmiştir. Daha az eya daha çok kişiye servis yapılacaksa malzeme miktarlarının kişi sayısıyla orantılı olarak temin edilmesi gereklidir.

Patates salatası tarifi nasıl yapılır?
 • Patates salatası tarifine başlamadan önce birçok malzemenin çeşitli ön hazırlıklar yapmak amacıyla birtakım işlemlerden geçirilmesi gereklidir. Bu işlemler; patates salatası bir karışımdan ibaret olacağı için daha çok kesme ve dilimleme üzerinedir. Tahmin edileceği gibi ilk olarak 4 adet patatesin yıkanması gereklidir. Yıkanan bu patatesler daha sonra işleme alınmak üzere bir kenarda bekletilirler. Patateslerden sonra aynı şekilde domateslerin de hazırlanması gereklidir. Temin edilmiş olan domateslerin kabukları soyulur ve ince ince kesilerek yeterince küçük parçalar haline getirilir. Bu aşamada domateslerin kabuğu mutlaka soyulmalıdır. Kabuklarıyla beraber tarife alınması halinde domatesler patates salatasına istenen tadı vermeyecektir. Domateslerin işi bittikten sonra soğanlar da aynı şekilde küçük parçalara kesilirler ve sırası geldiğinde kullanılmak üzere bir kenarda bekletilirler. Patatesi domates ve soğanlardan sonra yeşilliklerin de patates salatasının içinde çok gköze batmaması için üstünkörü bir şekilde dilimlenmesi yeterlidir.
 • Yukarıdaki işlemlerden sonra patates salatası tarifine tam anlamıyla başlanabilir. Patates salatasının mantığının temeli basittir ve herhangi bir salata tarifinden farksızdır. Salatayı oluşturacak malzemeler ilk adımda anlatıldığı gibi hazırlandıktan sonra haşlanması veya pişirlmesi gereken malzemeler bu işlemlere alınacak; sonrasında tüm malzemeler bir kabın içinde karıştırılacak ve baharatların da eklenmesiyle patates salatası hazır olacaktır. Fakat tüm aşamalar sırasında dikkat edilmesi gereken bazı detaylar olduğundan, başlamadan önce patates salatası tarifinin güzelce okunması tavsiye edilir.
 • İlk olarak patates salatasının temel malzemesi olan patateslerin hazır edilmesi gereklidir. Patates salatası tarifin haşlanmış patates gerektiği için 4 adet patates; kabuklarıyla beraber su dolu bir tencereye atılarak haşlanmaya bırakılırlar. Haşlanan bu patateslerin mutlaka uygun kıvamda olmaları gereklidir. Çok fazla haşlanarak püre kıvamına gelen patatesler üzerinde kesme, dilimleme vb. İşlemler yapılamayacağı için tencere uzun süre ocakta tutulmamalıdır. Aynı şekilde az haşlanan patateslerin de iç kısımları pişmeyerek çiğ kalacağından, haşlama işlemi sırasında sabırsız da davranılmamalıdır. Bu iki duruma dikkat edilerek patatesler haşlandıktan sonra tencereden alınırlar ve kabukları soyulduktan sonra bir kenarda soğumaya bırakılırlar. Patatesler yeterince sıcak olacağı için kabukların elle soyulmasına bir zorluk olmayacaktır.
 • Soğuyan patatesler bekletilen yerden alınarak; patates salatası için uygun bir hale sokulurlar. Yani; bütün parçalar halindeki bu patatesler tıpkı soğan ve domatesler gibi ince ince dilimlenecek ve yeterince küçüklükte parçalar haline getirilecektir. Bu aşamada kesinlikle özensiz davranılmamalı, patateslerin çok büyük olmasından kaçınılmalıdır. Ayrıca kesme sırasında patatesler kesinlikle ezilmemeli, püre kıvamına gelmeleri önlenmelidir. Eğer dilimleme sırasında patatesler kontrolsüz bir şekilde eziliyorlarsa yeterince beklenmemiş demektir; soğuma işlemi için bir süre daha beklenmesi gereklidir.
 • Patates salatası tarifinde bir sonraki aşama ise karışıma eklenecek diğer aromaların bir araya getirilmesidir. Patates salatasının bu ikinci kısmında en önemli malzemeler soğan ve domateslerdir. İlk adımda küp-küp doğranmış olan soğan ve domatesler karışım yapmaya uygun bir kaba dökülürler ve bir süre karıştırılırlar. Sonuçta malzemeler sıvı olmadığı ve birbirleri içinde eriyemeyecekleri için karışımda çok özenli davranılmasına gerek olmasa da dışarıdan bakıldığında eşit gözükecek şekilde 1-2 dakika karıştırılması daha iyi olacaktır.
 • Soğan ve domateslerden sonra patates salatasının temel malzemeleri bir araya getirilebilir. Bir önceki adımda dilimlenmiş olan patatesler de bu kaba atılır ve yine aynı hassasiyetle kap bir süre karıştırılır. Dışarıdan bakıldığında karışımın eşit gözükmesi yeterli olacaktır. Karıştırma işleminin asıl önemli olacağı kısım, sonraki adımlarda görülecek olan baharatların ve yeşilliklerin ekleneceği kısımdır.
 • Şimdi sıra patates salatasının baharatlarını ve yeşilliklerini eklemeye gelmiştir. Tuz, karabiber, zeytinyağı gibi malzemelerin eklenip çözünmesi sağlanmadan önce, patates salatasının yeşillikleri eklenmelidir. İlk adımda dilimlenmiş olan maydanoz ve taze soğanlar sırası fark etmeksizin kabın için atılırlar. Aynı prensiplere göre karıştırılırlar ve patates salatasıyla özleşmeleri sağlanır.
 • Yeşillikler de eklendikten sonra patates salatası tarifine tuz ve zeytinyağının eklenmesiyle devam edilir. Özellikle tuz ekme sırasında tarifi hazırlayan kişi tecrübesiz ise yardım alması faydalı olacaktır. Sonradan da eklenebileceği için az tuz ekilmesinde bir sakınca yoktur. Fakat çok fazla tuz ekilmesi durumunda patates salatası hiç de istenmeyecek bir tatta olacaktır. Zeytinyağı için de aynı durum geçerlidir. Bu sebeplerden dolayı; patates salatası tarifi ilk defa deneniyorsa, deneme-yanılma amacıyla tuz ve zeytinyağının azar azar eklenmeleri daha mantıklı olacaktır.
 • Tuz ve zeytinyağıyla birlikte temel baharatları eklenmesi de tamamlandıktan sonra; pul biber, karabiber, nane, vs. Baharatlar da isteğe bağlı olarak uygun miktarlarda eklenir.
 • Beklemeye gerek olmadan patates salatası tabaklara konularak servis edilir.
 • Patates salatası tarifi tamamlanmıştır, afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

çabuk cevap

23 Mayıs 2024 Perşembe

Evde maydanoz ve yeşil soğan yok acaba tadında bozukluk olurmu(lütfen çabuk cevap)

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba, maydanoz ve yeşil soğan olmadan tarifte tadında bir fark olabilir, ancak bu malzemeler olmadan da yemeğiniz lezzetli olabilir. Alternatif olarak fesleğen veya taze nane kullanmayı deneyebilirsiniz. Afiyet olsun!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Patates Salatası Kaç Kalori?

Patates Salatası Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Soslu Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Soslu Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri

3 Renkli Patates Salatası

3 Renkli Patates Salatası

Hardallı Patates Salatası ve Malzemeleri

Hardallı Patates Salatası ve Malzemeleri

Yumurtalı Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Yumurtalı Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri