Yoğurtlu Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri
12 Temmuz 2024

Yoğurtlu Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu patates salatası, misafirliklerde, gün yemeklerinde ve daha birçok etkinlikte özellikle ev hanımlarının vazgeçilmez salata tariflerinden biridir. Bu tarifin bu kadar tercih edilmesinin sebepleri arasında; temel malzemelerinin (patates, yoğurt, vs.) ucuz ve kolay bulunabilir olması, tarifin son derece basit ve zahmetsiz olması, bu az zahmete rağmen oldukça lezzetli ve hoş bir salatanın elde edilmesi gibi birçok durum gösterilebilir. Aşağıda bu vazgeçilmez tariflerden biri olan yoğurtlu patates salatası tarifinin hazırlanışını ve tarif için gerekli malzemeleri inceleyeceğiz:

Yoğurtlu Patates Salatası İçin Gerekli Malzemeler

 • 3-4 adet patates
 • 3-4 tatlı kaşığı mayonez
 • 5-6 tatlı kaşığı yoğurt
 • Pul biber
 • Tuz
 • Nane ve isteğe bağlı olarak diğer baharatlar
 • 4-5 yemek kaşığı garnitür

Yoğurtlu Patates Salatası Tarifi Nasıl Yapılır?

 • Tarife başlamadan önce, her yemekte olduğu gibi yoğurtlu patates salatasında da temel malzemelerin bazı işlemlerden geçirilerek tarife hazır hale getirilmesi gereklidir. Bu temizleme ve hazırlama işleminin özenle yapılması çok önemlidir. Bunun için; ilk olarak patateslerin kabukları soyulmalı ve iyice yıkanmalıdır. Bu patatesler daha sonra haşlanacağı için kabukları dikkatle soyulmalıdır. Aksi takdirde haşlama sırasında patatese zarar verebilir. Soyulup yıkandıktan sonra ise patatesler isteğe bağlı olarak parçalar halinde veya bütün halinde bırakılır. Bizim önerimiz ise abartılı derecede küçük olmaması şartıyla parçalara ayırmaktır. Çünkü bu şekilde patatesler daha kolay haşlanacaktır. Patatesler dışında yoğurdun da taze olmasına ve suyunun çok çıkmamasına özellikle dikkat edilmelidir. Diğer malzemeler zaten genellikle marketlerden hazır olarak temin edilebilmektedir.
 • Yukarıda bahsedilen hazırlıklar yapıldıktan sonra yoğurtlu patates salatası tarifine başlanabilir. Bunun için; ilk adımda bahsedildiği gibi patateslerin haşlanması ve salata yapmaya uygun bir duruma getirilmesi gereklidir. Yani suda haşlanan patatesler alınır ve uygun bir kabın içerisinde kaşık, bıçak, çatal, vs. cisim yardımıyla püre haline getirilir. Püre haline getirilirken patateslerde en ufak bir topak dahi kalmamasına özellikle dikkat edilmelidir. Aksi takdirde yoğurtlu patates salatası için patatesleri diğer malzemelerle karıştırırken sıkıntı yaşanacaktır. Ayrıca patateslerin haşlanır haşlanmaz püre haline getirilmesi çok önemlidir. Eğer patatesler bekletilip soğumalarına sebep olunursa; bu soğuk patatesler tahmin edileceği gibi püre haline getirilemeyecektir.
 • Temel malzeme olan patatesler anlatıldığı gibi hazırlandıktan sonra sıra yoğurtlu patates salatasının soslarını hazırlamaya gelmiştir. Bunun için bir kabın içerisinde; hazırlanmış olan yoğurt ve mayonez karıştırılır. Bu karışımın iyice bir olup homojen hale gelmeleri sağlandıktan sonra istenen miktarda tuz da eklenir ve karıştırmaya devam edilir. Tuzun da iyice karışması sağlandıktan sonra son olarak garnitür eklenir. Bu elde edilen karışım; öncesinde bir kapta püre haline getirilen patateslerin üzerine dökülür ve her kısımda eşit miktarda olacak şekilde yayılır. Şunu da belirtmek gerekir ki; yoğurt, tuz, mayonez, garnitür karışımının sırası tamamen keyfidir. Hatta isteyen patates püresi üzerinde dahi karışımı hazırlayabilir.
 • Sosunu da pürenin üzerine döktükten sonra yoğurtlu patates salatası için artık çok zahmetli bir işlem kalmamıştır. Son olarak; baharat niyetine hazırlanmış olan pul biber, nane ve varsa eklenmek istenen diğer çeşitler de hazırlanmış olan püre; yoğurt karışımı üzerine eşit şekilde serpilir. Yoğurtlu patates salatası daha sonra uygun servis tabaklarına alınır ve servis edilir.
 • Yoğurtlu patates salatası tamamlanmıştır.
 • Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Kırgız

12 Temmuz 2024 Cuma

Misafirlerim için yoğurtlu patates salatası yapmayı düşünüyorum ama patateslerin püre haline getirilirken topak kalmaması gerektiğini belirtmişsiniz. Patatesleri püre haline getirme sürecinde hangi araçları kullanmamı önerirsiniz? Ayrıca yoğurdun taze ve suyunun çok çıkmamasına nasıl dikkat edebilirim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Kırgız,

Patatesleri püre haline getirirken topak oluşmaması için patates ezici veya mutfak robotu kullanmanı öneririm. Patates ezici ile patatesleri iyice ezebilir ve homojen bir püre elde edebilirsin. Mutfak robotu ise daha pratik ve hızlı bir seçenektir, ancak patateslerin yapısını fazla bozmadan kısa sürede püre haline getirdiğine emin olmalısın.

Yoğurdun taze ve suyunun çok çıkmaması için ise yoğurdu süzme yoğurt olarak kullanabilir veya normal yoğurdu bir süzgeç yardımıyla birkaç saat süzdürebilirsin. Bu şekilde yoğurdun fazla suyunu alarak daha yoğun bir kıvam elde edebilirsin. Ayrıca yoğurdun taze olmasına özen göstermelisin; marketten aldığında son kullanma tarihine dikkat edebilirsin.

Afiyet olsun!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Patates Salatası Kaç Kalori?

Patates Salatası Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tahinli Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Tahinli Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Rulo Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Rulo Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Soslu Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Soslu Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Yumurtalı Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Yumurtalı Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Renkli Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Renkli Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri