Semiz Otlu Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Semiz Otlu Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Semiz otlu patates salatası, genel sağlık için faydalı olduğu kadar lezzet bakımından da damakta iz bırakacak niteliktedir. İçerisinde yer alan hardalın salataya verdiği o mükemmel tat ve sarımsak ile yoğurdun birbirine uyumu bu salataya bir ayrı yakışmış. Semiz otlu patates salatasını eğer daha önce bu tarif ile denememiş iseniz işte size güzel fırsat.

Semiz Otlu Patates Salatası Malzemeleri
  • 1 bağ semizotu
  • 3 tane orta boy patates
  • 1 yemek kaşığı haşhaş tohumu
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı hardal
  • 1 diş sarımsak
  • 3 yemek kaşığı yoğurt
  • 2 yemek kaşığı mayonez
  • 2 tane taze soğan
  • 1 tane kırmızı biber
Semiz Otlu Patates Salatası Nasıl Yapılır?

Semiz otlu patates salatasının hazırlığına öncelikle patatesleri haşlayarak başlayalım. Bunun için patateslerin dış kabuklarını güzel bir şekilde yıkayıp soyalım. Soyduğumuz patatesleri küp şeklinde doğrayıp tencerenin içerisine alalım ve üzerine su ilavesi yapıp ocağın üzerine yerleştirelim. Eğer ki doğamadan tüm haliyle patates haşlamasını seviyor iseniz patatesleri yıkadıktan sonra tencerenin içerisine alın ve su ile haşlayın. Aynı zamanda bu işlemi düdüklü tencerede yaparsanız eğer pişirme süresini daha hızlandırmış olursunuz.

Doğrayıp tencereye aldığımız patateslerin üzerine su ilavesi yaptıktan sonra ocağın orta gözlü yerine tencereyi yerleştirin ve patatesleri pişmeye bırakın. Patatesler pişerken bu arada yeşillikleri yıkayıp hazır hale getirebilirsiniz. Semiz otunu suyun altında güzel bir şekilde yıkayın ve yapraklarını saplarından ayırıp bir kâseye biriktirin. Bütün yaprakları kâseye ilave ettikten sonra yeşil soğanı temizleyip yıkayın ve bir bıçak vasıtasıyla ince kıyım olacak şekilde doğrayın. Doğranmış olan soğanı da semiz otlarının yanına alıp karıştırın.

Haşlanmış olan patatesleri suyun içerisinden bir çatal veya maşa yardımıyla çıkartıp bir tabağın üzerine alın. Patatesleri bir kenara kaldırıp soğumaya bırakın. Patatesler soğurken biz de bu arada sarımsağı bir kâsenin içerisine rende yapalım ve üzerine yoğurt ile mayonezi ilave edip karıştırın. Hardal ile tuzu da karışımın içerisine ilave ettikten sonra son olarak bir tane kırımızı biberi çok ince kıyım olacak şekilde doğrayıp karışımın içerisine alıp Diğer tarafta soğumuş olan patatesleri küp şeker şeklinde doğrayalım ve yoğurtlu karışımın bulundu kâseye ilave edip harmanlayın. Bütün malzemeler özleştikten sonra semiz otlu patates salatasını servis tabaklarına alın. Salatanın üzerine haşhaş tohumu serpiştirip görselliğini ve lezzetini arttırdığınız semiz otlu patates salatasını sunum yapın.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Patates Salatası Kaç Kalori?

Patates Salatası Kaç Kalori?

3 Renkli Patates Salatası

3 Renkli Patates Salatası

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Patates Salatası Nasıl Yapılır?

Patates Salatası Nasıl Yapılır?

Tahinli Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Tahinli Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Tavuklu Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Tavuklu Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Kremalı Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Kremalı Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri